Emocje na rynku kryptowalut i sentyment inwestorski. Może lepiej emocje?

W jednym z wcześniejszych artykułów pokazaliśmy, w jaki sposób prognozujemy zmiany kursów akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. W tym artykule pokażemy nasze podejście do prognozowania na rynku kryptowalut. Oraz jakie znaczenie mają w tym kontekście emocje.

Dla każdego interesującego się rynkiem Bitcoina i pozostałych altcoin’ów wiadome jest, że właśnie na nim emocje grają pierwsze skrzypce. Produkty technologii łańcuchów bloków (blockchain) nie mają nadal umocowania w realnym zastosowaniu. Z tego powodu traktowane są głównie jako aktywa czysto spekulacyjne. A gdzie spekulacja, tam emocje.

Dlatego postawiliśmy sobie za cel sprawdzenie, jak mocno kryptowaluty korelują z emocjami. A przy okazji, czy tak samo z sentymentem? Badaniami w tym obszarze zajmował się między innymi Yigitcan Karabulut z Goethe University Frankfurt, analizując predykcje na bazie danych z Facebooka. Także zespół Jozef Stefan Institute z Lublany, Słowenia prowadził badania nad wykorzystaniem sentymentu pozyskanego z Twittera do podobnych zastosowań.

A jak wyglądały nasze badania?

W tym celu:

  1. pobraliśmy wszystkie dostępne nam wzmianki o Bitcoinie (BTC) za rok 2018 – ponad milion artykułów, komentarzy, postów i wpisów.
  2. przebadaliśmy je emotywnie pod kątem 11 wskaźników – 8 emocji, sentyment negatywny i pozytywny oraz pobudzenie,
  3. dla tego samego okresu pobraliśmy notowania kursowe (dla kursu otwarcia, zamknięcia, ceny minimalnej i maksymalnej), tym razem godzina po godzinie (ponad 35 tysięcy indykatorów).

Zaprzęgliśmy naszą sztuczną inteligencję do pomocy. Oddaliśmy jej całość zebranych danych do analizy z zadaniem znalezienia korelacji między tymi kilkudziesięcioma zmiennymi, zarówno po stronie kursów giełdowych, jak i emocji. W ten sposób sprawdziliśmy, czy emocje na giełdzie mają znaczenie. Przetestowaliśmy kilkaset różnie dobranych zbiorów uczących dla danych z 2018 roku. Następnie rozpoczęliśmy na najlepszych z nich prognozować wyniki na rok kolejny. Wielokrotnie zmienialiśmy podejście, przyglądając się za każdym razem skuteczności, na przykład:

Ilość dni analizowanych przed dniem prognozowanym:

Sprawdziliśmy, jaka ilość dni wstecz najlepiej wpływa na jakość predykcji. Sprawdziliśmy okresy od jednego do czternastu dni. Okazuje się, że najlepsze efekty uzyskujemy, kiedy analizujemy ostatnie trzy dni (77,84% skuteczność predykcji).

Usuwanie jednej z emocji

Usuwanie jednej z emocji

Liczba i dobór wskaźników branych pod uwagę ma znaczenie. Widać to na powyższym wykresie. Każda ze zmiennych wpływa na jakość predykcji, wystarczy wyłączyć np. emocję oczekiwanie, aby drastycznie spadła jakość. W innych testach sprawdzaliśmy skuteczność predykcji tylko na sentymencie, choć wyniki były dalekie od oczekiwanych.

Emocje na rynku kryptowalut – jakość predykcji a godzina rozpoczęcia 24-godzinnego cyklu

Emocje na giełdzie - jakość predykcji a godzina rozpoczęcia 24-godzinnego cyklu

Okazuje się, że także godzina rozpoczęcia prognozowania ma znaczenie. W okresie między godziną 10:00 a 23:00 najlepsze wyniki osiągaliśmy o godzinie 16:00 (76,73% skuteczności). Dlatego tę godzinę bierzemy do naszych dobowych prognoz. Po tych i dziesiątkach innych testów tak oto prezentują się wyniki najlepszego z możliwych zestawów zmiennych dla roku 2019, wyuczone na modelu z roku 2018:

emocje na giełdzie bitcoin

Dla wyjaśnienia – oś X stanowią 365 dni, oś Y to wartość Bitcoina w USD, niebieska linia – kurs rzeczywisty, czerwona linia – kurs prognozowany, żółte obszary – trafienia trendu.

Skuteczność predykcji Bitcoina, polegająca na wskazaniu trendu zmiany kursu, wyniosła dla całego 2019 roku – 78,95%. Tak wysoka skuteczność bez wątpienia nie została osiągnięta w żadnym ze znanych nam badań. Czyni to nasze rozwiązanie wyjątkowym narzędziem finansowej analizy behawioralnej. Cieszą nas jednocześnie stosunkowo nieduże odchylenia między kursem rzeczywistym a prognozowanym, sięgające maksymalnie kilku procent. Dlatego to dobry prognostyk dla już rozpoczętych testów przewidywania liczbowej wartości kursu.

Dokładny przebieg proces analizy został opisany w osobnym artykule.

Powtarzające się pytania i odpowiedzi do naszych predykcji znajdziesz w tym miejscu.

Skorzystaj z tej wiedzy i otrzymaj dostęp do informacji wspierających Twoje transakcje. Mierz emocje na giełdzie i korzystaj z wyników. Czekamy!