Cyberpunk 2077 już po premierze, a emocje wokół tego wydarzenia są skrajne. Inspiracją do przeprowadzenia swoistej analizy porównawczej były komentarze wokół wpisu Michała Sadowskiego, twórcy BRAND24, na jego prywatnym profilu na Facebooku. Wpis odnosi się do odbioru gry przez internautów. Naszą uwagę zwróciły zwłaszcza komentarze dotyczące wykorzystania przez inwestorów sentymentu jako narzędzia analitycznego.
Cyberpunk 2077 i kurs akcji CD Projekt. Analiza sentymentu narzędziem dla inwestorów?
Ogólnodostępne narzędzia do monitoringu mediów oferują automatyczną analizę sentymentu (ilościową) w standardzie. Należy jednak zadać sobie pytanie,czy na podstawie takiej analizy można wnioskować o zmianach w emocjach? Jeśli opinia była negatywna, to jak bardzo? Czy na podstawie takiej analizy można wyciągać wnioski dotyczące wymiernych parametrów? Takim parametrem jest niewątpliwie cena (kurs) akcji. Jednak czy na podstawie takiego wykresu można było przewidzieć, co się stanie z ceną akcji CD Projekt?
Analiza sentymentu wskazuje, że odnotowano w okresie 7-14 grudnia 2020 r. znaczną przewagę sentymentu pozytywnego nad negatywnym (ilościowo). Czy to wskazywałoby, że tego typu odczucia znajdywały potwierdzenie we wzrostowym trendzie cen akcji CD Projekt notowanych na GPW? Poniżej prezentujemy wykres cen akcji dla tej spółki (twórcy Cyberpunk 2077) w analogicznym okresie.
Wykres cen akcji pokazuje sytuację wręcz odwrotną od wykresu sentymentu. W omawianym okresie (7-14 grudnia 2020 r.) kurs akcji CD Projekt zanotował znaczny spadek, ale przewaga sentymentu pozytywnego nad negatywnym widoczna w narzędziu wcale na to nie wskazywała.
Analiza emocji. Czy można było przewidzieć trend giełdowy?
Odpowiedź brzmi – tak! Analizując natężenie ośmiu emocji podstawowych (nie sentymentu) widać było wyraźnie, że wybijały się w tym okresie szczególnie dwie z nich. Były to ZŁOŚĆ i ZAUFANIE. Obserwując korelację występującą pomiędzy nimi zauważyć można specyficzne zachowanie trendu. Zaznaczyliśmy na wykresie dodatkowo dwa kluczowe momenty.
W okresie od od 7 do 12 grudnia 2020 roku zanotowano 30% spadek cen akcji CD Projekt. Co więcej, w okresie od 17 do 19 grudnia ubiegłego roku zanotowano kolejny, tym razem 17%, spadek ceny. W tych właśnie przedziałach czasowych doszło do maksymalnego rozejścia się (tj. maksymalnej różnicy w natężeniach) emocji ZŁOŚĆ i ZAUFANIE.
Natężenie złości osiągnęło wartości maksymalne przy jednoczesnym trendzie spadkowym natężenia zaufania. Jaki z tego płynie wniosek? Przede wszystkim taki, że to nie poziom sentymentu był sygnalizatorem możliwych do przewidzenia spadków cen akcji spółki. Były nimi właśnie emocje, a konkretniej obserwacja zmiany ich natężenia w trakcie kluczowego dla firmy momentu.
Analizowany przypadek gry Cyberpunk 2077 był bardzo prostym studium przypadku dla analizy emocji. Towarzyszył mu olbrzymi szum informacyjny spowodowany premierą gry. Analiza emocji wykorzystywana w narzędziu SentiStocks pozwala zatem na bardzo precyzyjne predykcje cen różnych instrumentów finansowych. Dlatego jego użycie może być rzeczywistym wsparciem dla inwestorów w ich decyzjach, często też może pomagać w przewidywaniu potencjalnych wizerunkowych kryzysów.
Przy tej okazji warto wspomnieć o nawet 85% skuteczności pomiaru emocji w przewidywaniu kursu np. Bitcoina. Nasze narzędzia doskonale sobie z tym radzą. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.