Zaznacz stronę
dr hab. Artur Marchewka

dr hab. Artur Marchewka

Zajmuje się obrazowaniem struktury i funkcji ludzkiego mózgu. Interesuje się wpływem emocji na funkcjonowanie ludzi, przetwarzaniem języka oraz plastycznością ludzkiego mózgu.

Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Od 2014 roku kieruje Pracownią Obrazowania Mózgu. Jest absolwentem Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat obronił z zakresu nauk biologicznych (specjalizacja z psychofizjologii). Staż podoktorski odbył w Centre Hospitalier Universitaire Vaudois w Lozannie (Szwajcaria). Otrzymał między innymi stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2013-2015), jest także laureatem programu SCIEX (2010-2011) oraz Mentoring Fundacji Nauki Polskiej (2014). Prace badawcze które prowadził nagradzane były między innymi nagrodą im. J. Konorskiego (2012, 2017). Jest współautorem ponad 50 prac eksperymentalnych w czasopismach międzynarodowych.
Jego zespół opracował zestaw wzrokowych bodźców afektywnych (Nencki Affective Picture System) oraz bodźców werbalnych w języku polskim (Nencki Affective World List).

Kiedy nie pracuje naukowo uprawia kitesurfing, wakeboarding lub ćwiczy Ashtanga jogę.

dr hab. inż. Maciej Piasecki

dr hab. inż. Maciej Piasecki

Współtwórca polskiego WordNetu, czyli Słowosieci i współautor wielu narzędzi do automatycznej analizy języka oraz kierownik projektów w konsorcjum clarin-pl.eu.

Główne obszary jego zainteresowań naukowych to lingwistyka informatyczna (inaczej lingwistyka komputerowa), przetwarzanie języka naturalnego (zagadnienia określane również mianem inżynierii języka naturalnego lub technologii językowych), semantyka formalna (języka naturalnego) oraz interakcja człowiek-komputer.

dr inż. Jan Kocoń

dr inż. Jan Kocoń

Specjalista w zakresie inżynierii języka naturalnego następujących obszarach badawczych: wydobywanie informacji z tekstu, analiza wydźwięku oraz klasyfikacja dokumentów z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Inteligencji Obliczeniowej na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jest członkiem Grupy Technologii Językowych G4.19, która współtworzy konsorcjum CLARIN-PL.

W projekcie SENTIMENTI odpowiada za dobór jednostek leksykalnych ze Słowosieci, kontakt z grupą lingwistów tworzących ich opisy oraz za tworzenie rozwiązań wykorzystujących uczenie maszynowe (w tym głębokie uczenie) do automatycznej oceny emotywnej tekstu.

dr Monika Riegel

dr Monika Riegel

Psycholożka w Pracowni Obrazowania Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Prowadzi badania na zdrowych ludziach z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Jej ulubiona część ludzkiego ciała to mózg, a jej badania dotyczą tego, jak emocje wpływają na naszą pamięć i jakie neuronalne mechanizmy za to odpowiadają. Bada aktywność mózgu w trakcie zapamiętywania i przypominania słów związanych ze wstrętem oraz strachem, a także ich kontekstu. Szczególnie interesuje ją zaangażowanie konkretnych rejonów mózgu i rozgrywająca się w czasie komunikacja między nimi oraz podobieństwo przestrzennych wzorców aktywacji.

Z pochodzenia Kaszubka, a w głębi serca i w czasie wolnym – taterniczka.

dr Małgorzata Wierzba

dr Małgorzata Wierzba

Psycholożka i badaczka ludzkiego mózgu. Na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Prowadzi badania z wykorzystaniem metody funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Jej zainteresowania badawcze dotyczą wpływu emocji na funkcjonowanie poznawcze człowieka. W szczególności, interesują ją sieci obszarów mózgu (resting-state networks), zaangażowane w omawiane procesy zarówno podczas ekspozycji na proste, wyizolowane z kontekstu bodźce, jak i w warunkach realistycznych (np. podczas oglądania filmu lub słuchania narracji).

Wieczorami najchętniej czyta podręczniki do statystyki oraz programowania. Czasami pakuje tyle, ile pomieszczą sakwy rowerowe i jedzie o własnych siłach tak daleko, jak zdoła.