Sentimenti umożliwia w pełni automatyczną klasyfikację wzmianek i dłuższych tekstów pod kątem sentymentu i emocji. Odpowiada na pytania: czy ta wzmianka jest pozytywna, czy negatywne? Jakie emocje zostały w niej wyrażone? Dziś prezentujemy raport, w którym porównujemy wyniki naszej analizy z klasyfikacjami dwóch wiodących rozwiązań na rynku monitoringu polskojęzycznych mediów: Brand 24 i SentiOne.
W naszych dotychczasowych analizach wychodziliśmy od pomiaru emocji i sentymentu – ich wartość była wyrażana w procentach. Jednak klasyczne podejście do analizy sentymentu polega na klasyfikacji tekstów, zwłaszcza krótkich wzmianek z mediów społecznościowych. Nasze narzędzia także to potrafią.
W raporcie przyjrzeliśmy się wzmiankom publikowanym w czerwcu i lipcu na temat firmy CD Projekt i jej najnowszej produkcji “Cyberpunk 2077”. Wybraliśmy z nich niewielką próbkę do porównania z wynikami analizy sentymentu Brand 24 i SentiOne. Ograniczyliśmy się do kilkudziesięciu wzmianek, aby każda Czytelniczka i każdy Czytelnik mógł sam je ocenić . Podstawą porównania nie są dla nas tylko wyniki samych narzędzi do monitoringu mediów. Zebraliśmy trzech ekspertów od emocji – po prostu trzy osoby. Tak, jak ak podczas konstrukcji naszych narzędzi zaczynamy od tego, co myślą i czują ludzie. Które z porównywanych rozwiązań jest “najbardziej ludzkie”? My już wiemy.
Na podstawie przeanalizowanych 31 wzmianek możemy stwierdzić, że najlepiej wypada algorytm BiLSTM Sentimenti, następnie narzędzia B24 i SentiOne. Warto dodać zastrzeżenie – ten wynik jest ważny tylko dla tej małej próbki, dlatego wkrótce zaprezentujemy wyniki kolejnych porównań, na większych zbiorach danych.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz raport, w którym znajdziesz:
- metodologię badania
- listę wzmianek wraz z ocenami
- analizę emocji wyrażonych we wzmiankach
Raport “Analiza sentymentu w monitoringu mediów” można obejrzeć tutaj.