Zaznacz stronę

Matura 2020 to temat gorący w ostatnich dniach. Mieliśmy zamiar przeanalizować – jak przystało na Sentimenti – dyskusję w sieci na ten temat pod kątem emocji i pobudzenia emocjonalnego. Nie sądziliśmy jednak, że rzeczywistość sama napisze scenariusz i podsunie temat dużo ciekawszy. To historia o tym, jak wiele cyfrowych śladów zostawiamy w sieci i jak darmowe i ogólnodostępne narzędzie Google zdradziło podlaskich maturzystów.

„Bądź gotów, nim wstanie słońce”

Nie, nie byliśmy pierwsi. Podejrzenia co do ewentualnego wycieku tematu rozprawki pojawiło się na Wykopie krótko przed południem 8 czerwca. Zbierając dane do naszej analizy emocji wokół matur postanowiliśmy zgłębić temat. Dlatego też zamieściliśmy spostrzeżenia na naszym kanale na Twitterze “Emocje w sieci“, bo w końcu po to ten profil powstał. Nie sądziliśmy, że w tym momencie ruszy lawina zainteresowania nie tylko internautów, ale i mediów. Nasze wpisy na ten temat cytowane były nie tylko przez czołowe portale internetowe, ale też stacje radiowe i telewizyjne. Ostatecznie trafiliśmy do głównych wydań Faktów TVN i Wydarzeń” w Polsat News, gdzie CEO Sentimenti odniósł się do sprawy.

matura 2020 wyciek wesele rozprawka

Twitter trends. Maturzyści przewidują przyszłość

O co właściwie chodzi? O przewidywanie przyszłości. Wiadomo, że to prawdziwe wyzwanie, ale dla maturzystów z Podlasia nie ma rzeczy niemożliwych. Analiza zapytań kierowanych do tej najpopularniejszej wyszukiwarki z tego regionu pokazała ogromne zainteresowanie ”Weselem” w poniedziałek już po 6 rano. Co w tym dziwnego? To, że maturzyści swoje telefony powinni dostać po oddaniu prac, czyli przed południem. Oni jednak już wiedzieli, czego dotyczyć będzie rozprawka na ponad 2 godziny przed tym, jak usiedli do ławek. To oczywiście wciąż przypuszczenie, a nie stwierdzenie faktu.

To, co przed analizą tych wykresów trzeba znać, to metodologia zbierania danych przez Google. Skala od 0 do 100 nie oznacza liczby wyszukań, a jest jedynie znormalizowaną skalą popularności wyszukań. Wszystko po to, aby było można łatwiej porównywać ze sobą tematy. W ten sposób wyszukiwarka Google przyjmuje wartość 100 dla najwyższego poziomu zainteresowania i popularności tematu w wybranym okresie i na danym obszarze.

matura 2020 rozprawka wesele elementy fantastyczne twitter trends

matura podlaskie wyciek google trends

W Google Trends widoczny jest nagły wzrost zainteresowania frazą „wesele elementy fantastyczne”. Co jednak ciekawsze, również na długo przed rozpoczęciem matur w Google szukano obszernego fragmentu polecenia, czyli jego dokładną treść. W tej sytuacji wiadomo już, że musiało dojść do wycieku arkuszy. Pytanie tylko, kiedy to nastąpiło i kto tego dokonał. Powagi sytuacji dodaje też fakt, że między godz. 7 a 9 rano odnotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy “Anna Kamieńska“. Wiersz “Daremne” był w tym roku tekstem, z którego zinterpretowaniem zmierzyli się maturzyści…

Jeśli chodzi o dokładniejsze dane dotyczące godziny pierwszych wyszukań konkretnych fraz: “Elementy fantastyczne” – ok. 6:24, “Elementy fantastyczne w weselu” – ok. 6:32, “Wesele fantastyka” – ok. 6:48 i “Anna Kamieńska” – ok. 7:04.

elementy fantastyczne wesele

Gerwazy, czyli wpadka nr 2

Idąc dalej poleceniami z arkusza na uwagę zasługuje też wyszukanie dot. jednego z bohaterów “Pana Tadeusza” – Gerwazego. Tego fragmentu dotyczyło jedno z zadań, a konkretnie zadanie 7.  Pierwsze zapytania o początek cytatu z dzieła odnotowano ok. godz. 7:30.

matura gerwazy wyciek google trends emocje w sieci

matura wyciek emocje w sieci

Temat ten wygenerował dyskusję w sieci licząca niespełna 20 tys. wzmianek w okresie 8-10 czerwca (do momentu publikacji tego posta). Poniższa chmura stwierdzeń i kontekstów pokazuje, o czym dyskutowano najczęściej i które konteksty wzbudzały największe natężenie złości w autorach.

wesele sentimenti emocje w sieci

Matura 2020, czyli „a tu pospolitość skrzeczy”

Wycieki arkuszy egzaminacyjnych to zjawisko, z którym mieliśmy już do czynienia wiele razy. W 2009 roku doszło do przecieku w jednym z warszawskich gimnazjów dzień przed egzaminem. Testy wyciekły z udziałem  woźnej. Z kolei w 2018 roku doszło do wycieku zadań z języka polskiego na egzaminie gimnazjalnym. Temat wypracowania pojawił się wówczas na Twitterze 20 minut przed oficjalnym rozpoczęciem testów. Rzeczywistość skrzeczy…

Centralna Komisja Egzaminacyjna po – między innymi – naszych doniesieniach na Twitterze zdecydowała się złożyć zawiadomienie na policję w sprawie możliwego przecieku. Całą sprawę uwiarygadnia nie tylko to, co widzimy w Google Trends. Sieć zalały zrzuty ekranu z komunikatorów i grup zamkniętych na Facebooku, gdzie bez problemu można było zauważyć zdjęcia wszystkich arkuszy czy też rozwiązanych zadań. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że są one prawdziwe.

Jaki będzie efekt i czy zaprezentowane dane z ogólnodostępnego narzędzia przyczynią się do ujawnienia źródła wycieku? Historia pokazuje, że tego typu sprawy często kończą się umorzeniem ze względu na brak możliwości ustalenia sprawcy. Na koniec ciekawostka – najprawdopodobniej doszło również do wycieku zadań z matematyki.

emocje w sieci sentimenti matura 2020 wyciek matematyka

matura matematyka odpowiedzi

Wybrane publikacje, w których wspomniano “Emocje w sieci”

                              

Informacja w Wydarzeniach Polsat

“Emocje w sieci” na kanale Spider’s Web TV