Zaznacz stronę

Emocje na portalach informacyjnych są tematem analiz w Sentimenti od stycznia br. Przyglądamy się językowi emocji polskich portali, które każdego dnia zasypują nas wiadomościami. Chcemy systematycznie monitorować wydźwięk newsów publikowanych na najważniejszych dla polskiego odbiorcy stronach, żeby wiedzieć, jakie nastroje w nas kształtują. Tym razem sprawdzimy, czy w ciągu ostatnich trzech tygodni coś się na portalach zmieniało.

Emocje na portalach – strony informacyjne

12 lutego ponownie zebraliśmy tytuły artykułów publikowanych na stronach startowych najważniejszych dzienników, tygodników i nie tylko – razem czternastu portali, o których pisaliśmy także w pierwszym artykule na ten temat. Podzieliliśmy je na ogólne, telewizyjne i prasowe – te ostatnie cechowały się najwyższym pobudzeniem emocjonalnym nagłówków. Analizowaliśmy je od 22 stycznia, więc możemy oszacować średnie pobudzenie wyrażane w nagłówkach publikowanych w tym czasie.

Pobudzenie emocjonalne nagłówków portali informacyjnych

Radość i złość w newsach

Postanowiliśmy sprawdzić przede wszystkim dwie zdecydowane, silne i przeciwne sobie emocje – radość i złość. To właśnie one pobudzają nas do działania i kształtują opinie. Im są silniejsze, tym bardziej chcemy swoje przekonania manifestować, więc tym chętniej wdajemy się w dyskusje z osobami o podobnych lub odmiennych poglądach.

Radość i złość w nagłówkach portali informacyjnych

Złość wyrażana była zawsze w wyższym natężeniu – nagłówki mają przecież szokować, przyciągać uwagę, być “klickbajtowe”. Portale newsowe stawiają pod tym względem na negatywne emocje, jak widać na powyższym wykresie… ale nie te ogólne. W grupie złożonej z Interii, Wirtualnej Polski, Onetu i Gazety.pl natężenie radości jest o prawie 10% wyższe niż złości. Jeśli chcemy zachować dobry nastrój, ale wiedzieć, co dzieje się na świecie, najlepiej zaglądać na takie strony.

Co się działo z radością?

Emocje na portalach są bardzo różne. Większość portali informacyjnych publikuje wiele artykułów dziennie, a co za tym idzie, ich strony startowe prezentują zmieniającą się codziennie kolekcję co najmniej kilkudziesięciu, jeśli nie kilkuset, nagłówków. Jak bardzo wyrażane w nich emocje zmieniają się w czasie? Może ich wydźwięk pozostaje mniej więcej stały, skoro emocje stanowią niezawodny sposób na zainteresowanie czytelnika? Z drugiej strony, sytuacja w kraju i na świecie ulega zmianom, co wpływa na tytuły newsów. W takiej sytuacji oczekiwalibyśmy, że wszystkie portale zmodyfikują wydźwięk stron startowych w podobnym stopniu.

Postanowiliśmy sprawdzić, co działo się w styczniu i lutym z emocją radości, wyrażaną na portalach w tak słabym natężeniu.

Najpierw przeanalizujemy strony o najbardziej pozytywnym wydźwięku na dzień 12 lutego – ogólne portale informacyjne. Mamy do dyspozycji dane z 22 stycznia, 2 lutego i 12 lutego – mierzyliśmy emocje co dziesięć dni. Gazeta.pl jest bardzo konsekwentna jeśli chodzi o wyrażanie radości, strona startowa WP ulegała niewielkim zmianom. Interia i Onet zachowywały się wobec siebie prawie dokładnie odwrotnie – na pierwszej natężenie radości spadło, na drugiej – rosło. Sytuacja w kraju lub na świecie wydaje się tu nie mieć znaczenia.

Natężenie radości w nagłówkach portali informacyjnych

Podobny wniosek pozwala wyciągnąć analiza nagłówków stron telewizji informacyjnych. Portal TVP Info nieznacznie zmieniał natężenie radości, ale bez wyraźnego trendu. Tendencję spadkową można zauważyć za to na Polsat News i TVN 24. Przy okazji wyniki pokazują, że portale telewizyjne nie tylko wyrażały 12 lutego najmniej radości ze wszystkich typów analizowanych przez nas stron, ale że ta tendencja utrzymuje się na wszystkich trzech platformach przynajmniej przez ostatnich kilka tygodni.

Natężenie radości w nagłówkach portali telewizyjnych

Na koniec przyjrzymy się prasie internetowej. Najwięcej radości wyrażały w analizowanym okresie strony startowe tygodników – Newsweeka i Polityki. Wyborcza wyrażała jej znacznie mniej, ale prawdziwym “przegranym” tej emocji jest Fakt – radość znika z jego nagłówków w lutym. Także w przypadku tych stron startowych nie możemy mówić o ogólnym trendzie, który można by uznać za świadczący o zmianach w nastrojach społecznych.

emocje na portalach natężenie radości w nagłówkach portali prasowych

Emocje w wiadomościach

Śledzenie newsów, jak każda lektura, wiąże się z odczuwaniem emocji. Dziennikarze i copywriterzy świadomie starają się na nie wypływać, żeby od pierwszego zetknięcia się czytelnika z tekstem, od pierwszych słów nagłówka czy hasła, uchwycić uwagę i poruszyć.

Jeśli spojrzymy na polskojęzyczne portale informacyjne pod kątem wydźwięku, dostrzeżemy sporo pozytywów na tych najogólniejszych, wyrównany poziom emocji w nagłówkach portali telewizyjnych i ogromne zróżnicowanie gazet internetowych. To właśnie dzienniki i tygodniki najmocniej grają nastrojem strony startowej.

W Sentimenti sprawdzamy, jakie emocje wyrażają krótkie i długie teksty zgodnie z odczuciem typowego użytkownika języka polskiego. Okazuje się, że kiedy taka osoba czyta wiadomości, musi mierzyć się z potężną dawką negatywnych emocji i niewielkim dodatkiem pozytywnych. Nic dziwnego, że bywamy zmęczeni językiem mediów.

Jeśli jednak przyjrzymy się wynikom rankingu wydawców Gremius, w styczniu korzystaliśmy z większości portali informacyjnych chętniej niż w grudniu. Wzrost zainteresowania dotyczył na przykład WP, Onet, Interia i Gazeta.pl. To portale o najbardziej pozytywnych stronach startowych). Ale także Super Express, Fakt i Wyborcza. Utrzymujące wyrównany poziom emocji portale telewizji informacyjnych nie znalazły się na liście top 20 domen miesiąca. Być może ich wydźwięk ma jakiś wpływ na te wyniki.

Zobacz także: