Piątka dla Zwierząt to nowy projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości ogłoszony przez samego prezesa partii. Zakłada on między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Analiza dyskusji w sieci wykazała prawdziwą burzę emocji.
- Dziennikarze i publicyści na Twitterze są grupą o najbardziej zróżnicowanych opiniach (wg analizy złości i radości);
- Zwolennicy i przeciwnicy rządu stosunkowo pogodzoną grupą na Twitterze w temacie ochrony zwierząt (przewaga radości);
- Kontrowersje wokół samej ustawy, kolejne poprawki oraz sposób procedowania wpływają na wzrastająca przewagę emocji negatywnych;
- Główne zagrożenia to protest rolników i innych grup, w które uderza ustawa oraz fakt, że obóz rządzący na ustawie może więcej stracić, niż zyskać;
- Ustawa jest na tyle specyficzna, że powoduje tarcia wewnątrz rządzącej koalicji i dalsze możliwe problemy z utrzymaniem większości sejmowej. Główne spięcia na linii Kaczyński – Ziobro, Kaczyński – Gowin.
Piątka dla Zwierząt i #StopFurChallenge – dynamika dyskusji w internecie
Codziennie jesteśmy bombardowani przez media informacjami o łamaniu prawa w stosunku do zwierząt. Wygląda na to, że nie pomogło zaostrzenie istniejących przepisów w tym zakresie. Z nowymi pomysłami wyszedł obóz rządzący, który zapowiedział tzw. „Piątkę dla Zwierząt”. Temat wzbudza jednak od początku spore kontrowersje m.in. środowisk prawniczych.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt bez wątpienia jest słuszna, bo w końcu będą realne możliwości walki z tymi, którzy znęcają się nad zwierzętami. Prawnicy mają jednak spore wątpliwości i wiele zapisów rodzi kontrowersje. Jak pokazały nasze analizy, wątpliwości te są widoczne jak na talerzu. Sprawdźmy zatem, jakie emocje targają internautami w tej kwestii i ile się o tym temacie mówi.
Rozmowy na ten temat w sieci są dość intensywne. Naszymi narzędziami do badania emocji, sentymentu i pobudzenia emocjonalnego przebadaliśmy ponad 50 tys. opinii z okresu od 8 do 15 września. Poniżej dzienna dynamika dyskusji w podziale na miejsca w sieci, gdzie się toczyła. Jak widać, pierwszym miejscem prowadzenia rozmów była przestrzeń pod artykułami na portalach newsowych, blogach oraz forach internetowych. Media społecznościowe zyskały uwagę internautów dopiero po 11 września. Jednak tuż po ujawnieniu planów przez prezesa Kaczyńskiego oraz szczegółów nowego projektu, pierwszy zareagował – jak zwykle – Twitter.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez internautów miejsca dyskusji, w czołówce mamy przede wszystkim Twitter i Facebook. Z portali newsowych na pierwszym miejscu wiadomosci.wp.pl, fakty.interia.pl oraz gazeta.pl. Dość aktywnie dzielono się opiniami na YouTube pod filmami na temat ustawy. W zestawieniu najpopularniejszych miejsc dyskusji mamy też te branżowe – farmer.pl, wiescirolnicze.pl, cenyrolnicze.pl, cenyrolnicze.pl czy agrofoto.pl.
Zwierzęta futerkowe i ustawa PiS. Negatywnie i pozytywnie, ale jak bardzo?
Pierwszą ciekawą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest to, że tuż po ogłoszeniu informacji o Piątce dla Zwierząt reakcja była jednoznacznie pozytywna. Potem było już tylko gorzej i negatywnie nasycona dyskusja wzięła górę utrzymując taki stan rzeczy praktycznie przez cały badany okres. Wszystko za sprawą pojawiających się w mediach kolejnych kontrowersji, opinii prawników, sporów w obozie władzy i wielu innych kwestii. W dniu przed pierwszym czytaniem projektu ustawy, czyli 15 września, widać wyraźny spadek emocji pozytywnych.
Emocje podstawowe. Złość i radość a pobudzenie emocjonalne
Badając natężenie dwóch z ośmiu emocji podstawowych (skrajnych), czyli złości i radości, widać, że ta pierwsza dominuje swoim natężeniem. Nakładając na te dane informacje na temat stopnia pobudzenia emocjonalnego (siłę wyrażanych emocji przez internautów) widać wyraźnie, że pobudzenie kształtuje się właśnie poprzez negatywną emocję.
Aby to udowodnić, warto sprawdzić, jak silnie koreluje stopień pobudzenia emocjonalnego w dyskusji na temat Piątki dla Zwierząt z natężeniem wyrażanej złości. W badanym przypadku mamy do czynienia z korelacją dodatnią tych dwóch wartości (tu przebadane godzinowo dla całego okresu 8-15 września). Wzrostowi natężenia pobudzenia internautów towarzyszy wzrost natężenia złości. Tu zjawisko to zachodzi w stopniu znacznym.
Sentyment i emocje w różnych grupach na Twitterze
W toku wykonanych analiz osobno potraktowaliśmy Twitter ze względu na możliwość zbadania sentymentu i emocji dla wybranych grup rozmówców. Poniższe zestawienie pokazuje, jak kształtowało się natężenie dwóch skrajnych emocji – złości i radości – w treściach publikowanych przez 6 grup. Jak można wywnioskować, najbardziej zróżnicowane opinie widoczne były na profilach dziennikarzy i publicystów i to oni byli najbardziej zróżnicowani w opiniach.
Pozostałe 5 grup były w temacie Piątki dla Zwierząt nastawione raczej radośnie, szczególnie w przypadku fundacji i stowarzyszeń oraz polityków i partyjnych działaczy. Co ciekawe, przewagę radości nad złością widzimy również po obu stronach sporu, czyli lewica-prawica. Wiadomo jednak, że temat ochrony praw zwierząt może być akurat tym, które wyjątkowo obie grupy bardziej łączy, niż dzieli.
Warto też zauważyć dość wysokie natężenie wyrażanej radości przez polityków i działaczy partyjnych oraz na twitterowych profilach fundacji, organizacji, stowarzyszeń i firm.
Los zwierząt, zakaz hodowli, zdrada rolników. Rozbieżność opinii wewnątrz elektoratów
Ze względu na to, że opinie w sieci nie zawsze są jednoznacznie pozytywne lub negatywne, warto sprawdzić, co piszą zwolennicy i przeciwnicy ustawy w ramach tej samej grupy. Szeroko rozumiana opozycja nie do końca wyraża wdzięczność za pomysły PiS. Członkowie grupy uważają, że to coś, co powinno obowiązywać w cywilizowanym, nowoczesnym kraju od dawna. Pojawia się sporadycznie hejt na prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
Negatywne emocje skupione są głównie wokół cierpienia zwierząt. Zwolennicy ustawy w tej grupie twardo wskazują na potrzebę uchwalenia precyzyjnego prawa i zwiększenia ochrony prawnej zwierząt. Pojawia się kontekst humanitarnego traktowania.
ZŁOŚĆ RADOŚĆ
Co możemy powiedzieć o prawicy i zwolennikach rządu? W tej grupie mamy też tzw. wolnościowców, którym z rządem nie zawsze po drodze, ale to prawica. Ta grupa wskazuje zalety podobne do grup lewicowych. Przepisy ich zdaniem to dobry kierunek i mały krok ku lepszemu. W grupie tej, szczególnie części bliskiej Konfederacji, duże nasilenie emocji negatywnych. Pojawia się zarzut o zabijanie biznesu, niszczenie gospodarki lub wprost zdradę polskiego rolnictwa i rolników. Niektórzy mówią o wielkim skandalu i że ustawa jest haniebna. Inni delikatniej krytykują nazywając projekt ustawy “bezprecedensowym niszczeniem dochodowych gałęzi gospodarki“, co uderzać ma w polski interes narodowy.
Na zakończenie, w ramach ciekawostki, przyjrzymy się, w jaki sposób graficznie wyrażali emocje internauci. Poniżej TOP 60 emoji używanych w rozmowach (w całej sieci).
Analiza emocji i sentymentu rozmów w internecie
Wiele razy na naszym blogu wspominaliśmy, że narzędzia Sentimenti idealnie sprawdzają się w analizach treści dyskusji w sieci. Nie ważne, czy mowa o popularnym temacie politycznym, czy też opiniach o produktach. Połączenie informacji o dynamice wzrostu liczby opinii, zainteresowania tematem z analizą sentymentu, emocji i pobudzenia, znacznie pogłębia możliwości pozyskania cennej wiedzy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SENTIBRAND
Zobacz także:
- Zarządzanie kryzysowe i monitorowanie wizerunku marki? Najlepiej za pomocą analizy emocji
- Pandora pod ostrzałem na Facebooku. Burza o przesyłki i zwroty
- Niezadowoleni lub usatysfakcjonowani klienci na Facebooku; Poczta Polska i InPost
- Emocje w słowach: wykorzystanie Sentimenti w sektorze reklamy i marketingu
- Emocje wokół znanych marek modowych
- Predykcje kursu Bitcoina dzięki analizie emocji