Zaznacz stronę

Sanah to artystka, o której w Polsce jest coraz głośniej. W wielu recenzjach możemy przeczytać, że to nietuzinkowa, prawdziwa perfekcjonistka i prawdziwe objawienie na naszej muzycznej scenie. Wystarczy poczytać komentarze pod jej nagraniami na YouTube by zauważyć, jak wiele emocji wzbudza jej muzyka. Pytanie brzmi, jakie emocje przekazuje nam artystka poprzez debiutancki album w swoich tekstach?

Sanah, nowa płyta i śpiewanie o miłości. Smutne teksty piosenek? Jest głównie negatywnie, ale…

Piosenki to przede wszystkim emocje. Czy trzeba tę tezę udowadniać? Wystarczy przecież włączyć pierwsze lepsze radio. Każdy utwór, który słyszymy, stanowi konglomerat najprzeróżniejszych uczuć. Muzyka to przekaźnik i katalizator szerokiego spektrum emocji. Jej twórcy z większą lub mniejszą premedytacją tę moc wykorzystują. Nie bez powodu krytycy muzyczni dzielą piosenki na “love songs” czy “break-up songs”.

Nie da się ukryć, że do kulturowego kanonu wchodzą jedynie te piosenki, które pobudzają emocje wielu pokoleń. Inspiracją do napisania tej krótkiej analizy była zauważalnie rosnąca popularność młodej piosenkarki. Postanowiliśmy przebadać narzędziami do analizy emocji stopień pobudzenia emocjonalnego oraz natężenia sentymentów – negatywnego i pozytywnego w tekstach artystki. Piosenki te ułożyliśmy zgodnie z tracklistą płyty “Królowa Dram” (z pominięciem tego, co na niej instrumentalne). Co rzuca się w oczy? To przede wszystkim ponadprzeciętnie wysokie natężenie pobudzenia emocjonalnego.

Wartość tego wskaźnika przez całą płytę utrzymuje się na poziomie między 55 a 85%. To dużo, bo poziom 50% stanowi wartość graniczną. Wykres ukazuje, jak pobudzenie kształtuje się w trakcie słuchania płyty, ułożyliśmy celowo piosenki wg kolejności na krążku.

sanah tekst bujda pożal się boże wars warcaby królowa dram teksty emocje pobudzenie sentyment Vito Bambino Ale jazzKorelacja pobudzenia emocjonalnego tekstów Sanah widoczna jest głównie w przypadku sentymentu negatywnego. Ostatnie cztery piosenki na płycie to już w zasadzie tylko sentyment negatywny. Z nieco większą dozą pozytywu mamy do czynienia jedynie w przypadku hitów tj. “Szampan“, “Łezki me” czy “2/10.” Warto jednak pamiętać, że w jednym tekście mamy zarówno odczucia korzystne, jak i niekorzystne.

sanah wars puk puk irenka bujda nowy singiel pożal się boże oczy tekst no sory Vito Bambino Ale jazzW przypadku rozbicia tekstów na emocje, widzimy że przez całą płytę dominuje smutek i strach przeplatany emocją związaną z oczekiwaniem. Więcej mówi nam też analiza konkretnych stwierdzeń padających w tekstach Sanah w odniesieniu do emocji negatywnych (czerwone, związane ze złością, smutkiem, krzywdą czy nieszczęściem) i pozytywnych (związanych z dobrem, szczęściem i pięknem). Słowa kluczowe dla tych skrajnych postaw poniżej:

sanah 2:00 youtube bujda ep królowa dram chwyty download tekstowo karaoke album empik irenka cena ale jazz tekstCiekawie wygląda zestawienie dla piosenek, jeśli chodzi o liczbę słów zawartych w tekstach Sanah wg. emocji. Zbadaliśmy, ile z nich kojarzy się z krzywdą i nieszczęściem, a ile ze szczęściem i zaufaniem. Widać, jak bardzo przemieszane są teksty i jak wiele różnych, często skrajnych emocji prezentują. W tym przypadku wspomogliśmy się rozwiązaniami stworzonymi przez Common Language Resources & Technology Infrastructure.

sanah irenka 2:00 youtube pożal się boże królowa dram chwyty download tekstowo karaoke ale jazz tekst

Poruszenie, wzruszenie. Czy emocje dają popularność?

Podsumowując tę krótką analizę można śmiało stwierdzić, że żaden utwór słuchacza nie zawodzi i z każdego biją silne emocje. Być może to właśnie stoi za popularnością Sanah. Nie jest tajemnicą, że muzyka wywołuje emocje i jest narzędziem budowy popularności. Jednych piosenek słucha się, żeby podkręcić uczucie zakochania, inne na osłodę bólu po rozstaniu… Teksty piosenek, jak i cała muzyka znakomicie nadają się do tego, żeby emocje generować i podbijać w zależności od nastroju odbiorcy.

To właściwie pierwszy raz, jak badamy teksty piosenek. Do tej pory analizowaliśmy już seriale, filmy, reklamy, a nawet internetowe dyskusje. Wszystko to ma ze sobą coś wspólnego – ma wywołać emocje, a potem reakcję.

http://sentimenti.pl/blog/popularnosc-to-kwestia-emocji/

Czy w przypadku Sanah mamy do czynienia z kontrolowanym przez artystkę zabiegiem? Taką tezę można zaryzykować, ponieważ siłę przekazu mierzymy przede wszystkim tym, jak silne emocje wywołuje. Tych w przypadku młodej piosenkarki aż nadto. Ledwo skończyliśmy pisać ten tekst, a na tacy Sanah podała nam kolejny singiel – “Pożal się Boże”. Niebawem wyjdzie nowy album gwiazdy, a już teraz można posłuchać nowego singla Sanah – 2:00. Kiedy nowa płyta Sanah – Irenka? Już 7 maja.