Zaznacz stronę

Wiosna w Sentimenti zapowiada się ciekawie. Kiedy w 2019 roku Sentimenti przestało być projektem NCBiR, a zaczęło samodzielnym przedsięwzięciem biznesowym wiedzieliśmy, że czeka nas wiele wyzwań. Stworzyliśmy narzędzia do analizy emocji o bardzo wysokiej trafności, przetwarzające język polski w oparciu o najnowsze metody uczenia maszynowego i wiedzę językoznawczą. Obecnie współpracujemy z Interią czy Narodowym Centrum Kultury i chcemy dalej się rozwijać. Nasze plany obejmują język angielski, stworzenie wtyczki do Chrome i udoskonalenie panelu klienta.

Analiza sentymentu – podbijamy angielski

Narzędzia Sentimenti „rozumieją” wydźwięk polskojęzycznych tekstów lepiej niż większość aplikacji dostępnych obecnie na rynku. Od dawna chcieliśmy analizować także inne języki, przede wszystkim angielski. Wyniki tych planów zaprezentujemy już tej wiosny.

Zespół Sentimenti to przede wszystkim językoznawcy, którzy stworzyli nasze narzędzia i wciąż je udoskonalają. Prace nad poszerzeniem analizy emocji na język angielski są już bardzo zaawansowane. Koordynuje je dr Jan Kocoń z Politechniki Wrocławskiej, wspiera go nasz główny deweloper Piotr Miłkowski.

Powstaje właśnie nowa sztuczna sieć neuronowa, przetwarzająca teksty napisane po angielsku w analogicznych sposób do tego, w jaki działa nasz flagowy produkt, pomiar emocji dla języka polskiego. W naszym ojczystym języku osiągnęliśmy bardzo wysoką poprawność, błędy automatycznej analizy w porównaniu z odpowiedziami ludzi nie przekraczają 2% natężenia dowolnej emocji, a maksymalne odchylenie w pojedynczym tekście utrzymuje się na poziomie poniżej 8%. Jesteśmy przekonani, że osiągniemy porównywalne wyniki w języku angielskim.

Możliwość analizy tekstów obcojęzycznych zostanie w pierwszym kroku wykorzystana do rozwijania projektu SentiStock, w którym analizujemy trendy giełdowe i nastroje inwestorskie. Monitorowanie, co pisze się o danej spółce akcyjnej, i przeliczanie tych wzmianek na indeks nastrojów sprawdziło się bardzo dobrze w przypadku Giełdy Papierów Wartościowych. Dodanie angielskiego pozwoli poszerzyć monitoring, a co za tym idzie, udostępnić SentiStock poza granicami naszej giełdy.

Przeanalizuj dowolny tekst i popraw swój

Kiedy zaczynaliśmy pracę nad Sentimenti, postawiliśmy na wydajność obliczeniową i możliwość przetwarzania dużych wolumenów danych. Dzięki temu możliwa jest nasza współpraca z Interią, ale także codzienna praktyka monitorowania wzmianek na różne, czasem bardzo popularne tematy oraz monitoring marki na tle branży.

Jednak zawsze z tyłu głowy mieliśmy głosy profesjonalistów zajmujących się marketingiem treści czy public realations, którzy potrzebują narzędzi wspierających ich w tworzeniu tekstów.

Postanowiliśmy stworzyć wtyczkę podobną do Language Tool czy Grammarly. Będzie można dzięki niej sprawdzić wydźwięk dowolnego tekstu już opublikowanego na portalu informacyjnym czy w mediach społecznościowym. Ta funkcjonalność przyda się wszystkim osobom chcącym bliżej przyjrzeć się językowi sieci. Naszym wiosennym prezentem dla piszących będzie możliwość sprawdzenia także swojego tekstu i poprawiania go na bieżąco. Będziecie mogli zobaczyć, czy pisany przez was mail wyraża te emocje, o które wam chodziło. Czy tekst promocyjny ma naprawdę pozytywny wydźwięk. Czy notka prasowa jest faktycznie neutralna.

Sentimenti, wtyczka do Chrome, pierwszy projekt

Wtyczka do analizy emocji w tekście – pierwsze przymiarki.

Jeśli chcielibyście testować to rozwiązanie, napiszcie do nas, niedługo udostępnimy je publicznie.

Wiosna w Sentimenti to nowe i ładniejsze narzędzia

Niektórzy z naszych klientów już testują korzystanie z panelu Sentimenti. Mają dokładnie to samo narzędzie, w którym na co dzień pracują nasi analitycy. Umożliwia ono wysyłanie na serwer plików XLSX i TXT zawierających wzmianki lub teksty do analizy i uzyskiwanie wyników automatycznego pomiaru emocji lub klasyfikacji wzmianek.

Nowy panel Sentimenti będzie dużo ładniejszy i jeszcze bardziej użyteczny. Oprócz obsługi komunikacji z serwerem pokaże nam także wstępne wyniki analizy emocji – zestawi średnie emocji podstawowych i miar sentymentu. Stworzy także gotowe wykresy, które będzie można stosować w raportach. Krótko mówiąc, rozwijamy dashboard do kompleksowej analizy emocji.

Bądźcie z nami wiosną

Otwieramy się na indywidualnych klientów potrzebujących narzędzi wspierających pisanie tekstów. Jednocześnie wypływamy na szerokie wody języka angielskiego. Będziemy bardziej przyjaźni dla użytkownika.

Sentimenti chyba już na zawsze pozostanie projektem biznesowo-naukowym. Nie przestaniemy się rozwijać, chcemy robić badania i doskonalić nasze narzędzia. Już niedługo będzie można nam towarzyszyć na kilka nowych sposobów.